24 marca 2024 / March 24th, 2024

Plany treningowe

Ruszyła całosezonowa akcja treningowa #NieZatrzymamSię! Raz w tygodniu na MagazynBieganie.pl znajdziecie nowe materiały dotyczące treningu do 15. Półmaratonu Warszawskiego, a następnie 42. Maratonu Warszawskiego. Nie damy Wam się zatrzymać przynajmniej do września 2020!

Pobierz wybrany plan treningowy przygotowany przez trenerów Magazynu Bieganie i przygotuj się na 15. Półmaraton Warszawski:

Legenda:

W planie znajdują się różnorodne środki treningowe. Są to:

BS – bieg spokojny – jest to po prostu naturalny, luźny bieg, jaki jesteście w danym momencie wykonywać przez dłuższy czas. Tempo może być bardzo zróżnicowane w zależności od poziomu sportowego i zaawansowania danego biegacza. Ważne, by w dużej mierze kierować się podczas tych jednostek samopoczuciem. Jeśli danego dnia czujecie, że nogi nie chcą współpracować, nie ma sensu na siłę forsować tempa i biec na siłę po 6:59/km, tylko dlatego, że biegaliście poniżej 7 min/km w poprzednich dniach.

P – przebieżki – przebieżki to krótkie fragmenty dynamicznego biegu – na ok. 75-95% maksymalnej prędkości. Ich celem jest pobudzenie mięśni nóg, poprawa techniki biegu, a także “pozostanie w kontakcie” z szybszymi tempami. Zapis 6×100 m P należy rozumieć jako 6 przebieżek na dystansie ok. 100 m. Przerwą pomiędzy przebieżkami może być spacer w stronę przeciwną do biegu. Pomiędzy biegiem spokojnym a przebieżkami można wykonać kilka lekkich, dynamicznych ćwiczeń rozciągających.

ZB – zabawa biegowa – w naszym planie zabawa biegowa ma formę ustrukturyzowaną i poszczególne odcinki szybszych oraz wolniejszych fragmentów biegu są dokładnie rozpisane. Zabawa biegowa w niniejszym planie pełni rolę wprowadzenia do bardziej intensywnych treningów specjalistycznych, a także samych akcentów. W przypadku tych treningów należy zwrócić uwagę, by pierwsze odcinki po rozgrzewce wykonywać nieco wolniej niż ostatnie, stąd tempa często podawane są w kilkusekundowym przedziale.

BNP – bieg z narastającą prędkością – jak sama nazwa wskazuje jest to bieg podczas którego stopniowo podkręcamy tempo. Ważne, by starać się zachować tę stopniowość. Początek tego typu jednostki może być bardzo spokojny, mieć nawet formę truchtu wręcz z nogi na nogę. Z czasem, niemal niezauważalnie powinniśmy przyspieszać. Ważne, by wykazać się cierpliwością i nie zerwać nagle tempa lub nie przesadzić z przyspieszaniem za wcześnie. Oczywiście tempo należy również dostosowywać do warunków – jeśli pod koniec treningu, gdy powinniśmy teoretycznie biec szybciej przyjdzie nam pokonać np. długi, kilkusetmetrowy podbieg, nie ma konieczności przyspieszania tylko po to, by wskazania zegarka się zgadzały co do sekundy. Ważne, aby kontrolować poziom zmęczenia – ten rodzaj treningu ma nas zmęczyć, ale nie wyczerpać.

Oprócz zawartych w planach treningów biegowych, warto dodatkowo minimum 2 razy w tygodniu wykonywać ćwiczenia uzupełniające, siłowe lub sprawnościowe. Propozycje zestawów ćwiczeń będziemy publikować dla Was w ramach naszej Akcji Treningowej. Gorąco zachęcamy również do korzystania z porad dietetycznych, które także będziemy regularnie zamieszczać na łamach portalu magazynbieganie.pl. A zatem plany w rękę i do boju, by #NieZatrzymaćSię co najmniej do 23 maja 2020r!