Biegliście nasz marcowy Półmaraton lub New Balance Bieg na Piątkę? Sprawdźcie, co możecie zrobić dalej!
Stolice Milenium – okazja na trofeum, które zdarza się raz na 1000 lat! Dosłownie!
W 2025 roku obchodzimy 1000-lecie koronacji dwóch pierwszych królów Polski, Bolesława I Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta. Z tej wyjątkowej okazji organizatorzy imprez biegowych w Warszawie, Gnieźnie i Krakowie trzech imprez biegowych zapraszają do udziału w projekcie „Stolice Milenium”, który łączy sport, turystykę i historię. To jedyna taka okazja, by wziąć udział w cyklu, który odbywa się tylko raz w historii!
„Stolice Milenium” projekt łączący tegoroczne edycje biegów odbywających się w trzech historycznych stolicach Polski: Warszawie, Gnieźnie i Krakowie. W programie znajdują się zarówno półmaratony, jak i biegi na dystansie 5 kilometrów. Uczestnicy mają szansę na zdobycie wyjątkowych trofeów i niezapomniane przeżycia, eksplorując historyczne miejsca, w których odbywały się koronacje.
Nie przegap tej szansy! Uczestnicy mogą wybierać spośród różnych dystansów w każdej lokalizacji, co pozwala na elastyczne dostosowanie rywalizacji do swoich możliwości.
Zarejestruj się już dziś i bądź częścią tej niezwykłej biegowej przygody!
„Stolice Milenium”: 3 imprezy i 6 biegów
W ramach cyklu biegowego „Stolice Milenium” odbędzie się łącznie 6 biegów w 3 miejscach i w 3 terminach. Projekt łączy w sobie imprezy w Warszawie, Gnieźnie i Krakowie, gdzie organizowane są półmaratony oraz biegi na dystansie 5 kilometrów.
W skład cyklu wchodzą:
– 116 123 Półmaraton Warszawski i New Balance Bieg na Piątkę (30 marca 2025 r.)
– 48. Półmaraton Lechitów i Piątka Lechitów (21 września 2025 r., Gniezno)
– 11. PKO Cracovia Półmaraton Królewski i Bieg na 5 km towarzyszący 11. PKO Cracovia Półmaratonowi Królewskiemu (12 października 2025 r., Kraków)
Poszczególne imprezy odbędą się 30 marca 2025 r. w Warszawie (116 123 Półmaraton Warszawski i New Balance Bieg na Piątkę), 21 września 2025 r. w Gnieźnie (48. Bieg Lechitów, Piątka Lechitów) oraz 12 października 2025 r. w Krakowie (11. PKO Cracovia Półmaraton Królewski oraz towarzyszący bieg na 5 km).
Zasady udziału w Stolicach Milenium
Aby stać się uczestnikiem cyklu, konieczne jest ukończenie po jednym biegu w każdej z lokalizacji, w której organizowane są wymienione wyżej imprezy. Co ciekawe, uczestnicy cyklu nie muszą trzymać się tego samego dystansu w każdej z podanych lokalizacji. Mogą być to 3 biegi na dystansie 5 kilometrów, 3 biegi na dystansie półmaratonu, ale także 2 biegi na 5 kilometrów i 1 półmaraton lub 2 półmaratony i 1 bieg na 5 kilometrów. Ukończenie dowolnego biegu w każdej z historycznych stolic Polski pozwala zatem na udział w cyklu.
„Stolice Milenium” dla biegaczy są świetną okazją, by utrzymać motywację i reżim treningowy przez cały biegowy sezon. Rozłożenie biegów w kalendarzu pozwala na monitorowanie postępu na przestrzeni sezonu i jest dobrą okazją do rywalizacji sportowej. W ramach cyklu można także podjąć nowe wyzwania. Przykładowo, osoby początkujące, które dopiero planują debiut w półmaratonie, mogą zacząć od biegów na dystansie 5 kilometrów w Warszawie i Gnieźnie, by kilka miesięcy treningu, nomen omen, ukoronować w Krakowie półmaratonem. Decyzja o kombinacji dystansów w ramach poszczególnych biegów jest po stronie każdego z uczestników.
Zawodnicy, którzy uzyskają tytuł zdobywcy „Stolic Milenium” otrzymają statuetkę (będzie ją można odebrać osobiście na podstawie numeru startowego 11. PKO Cracovia Półmaratonu Królewskiego lub Biegu na 5 km – po zakończeniu 11. PKO Cracovia Półmaratonu Królewskiego w dniu 12 października 2025 roku).
Pełny regulamin oraz zapisy do udziału w projekcie dostępne są pod linkiem: https://online.datasport.pl/zapisy/milenium/
Walory turystyczno-historyczne
Biegi organizowane w ramach projektu Stolice Milenium odbywają się w trzech miastach miejscowościach, które nie tylko pełniły rolę stolicy Polski, ale także są jedynymi, w których odbywały się koronacje na króla Polski. Przy okazji udziału w poszczególnych imprezach i całym cyklu, można poznać historię i kulturę poszczególnych miast i poczuć ducha dawnych czasów, zbliżając się do miejsc, w których rozgrywały się istotne wydarzenia z historii Polski.
Co więcej, jest to świetna okazja, by w każdym z miast wchodzących w skład cyklu spędzić nieco więcej czasu i poznać liczne atrakcje turystyczne. Zarówno Gniezno, Kraków, jak i Warszawa mają wiele do zaoferowania przyjezdnym pod względem ciekawych zabytków i miejsc, w których rozgrywały się kluczowe wydarzenia z przeszłości. W ten sposób można połączyć sport z historią i wyjątkową rocznicę 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski świętować także na biegowo. Hasło „Biegnij z nami przez wieki” doskonale oddaje intencje organizatorów cyklu „Stolice Milenium”.